Flossing Jasło

Kompresja elastyczną taśmą Flossband to przerywana, bazująca na ucisku mobilizacja stawu. Flossing stosuje się przede wszystkim w celu poprawy mobilności stawowej i pracy powięzi. Najważniejszym działaniem flossingu jest obniżenie poziomu bólu oraz zwiększenie zakresu ruchomości.

Zakłada się, że chwilowe ograniczenie dopływu krwi, a później jej dynamiczne doprowadzenie przynosi korzyści w postaci lepszego odżywienia struktur i tkanek okołostawowych. Zwiększony przepływ krwi po jego chwilowym odcięciu ma bezpośredni wpływ na efekt przeciwbólowy, docelową poprawę ukrwienia, jak również trofikę danego segmentu ciała.

Historia leczenia kompresją

Ojczyzną flossingu jest Ameryka, a jej prekursorem, znany i szanowany fizjoterapeuta dr Kelly Starrett. Autor książek oraz wybitny mówca, który całkowicie zmienił myślenie na temat aktywności fizycznej sportowców. Jego doświadczenie i niezwykłe efekty w zakresie regeneracji, zmniejszenia bólu i poprawy zakresu ruchu metodą Flossingu sprawiły, że w niedługim czasie znalazł zwolenników i naśladowców na świecie.

Czym jest flossing?

„Flossing” z języka angielskiego oznacza „nitkowanie”. Nazwa związana jest działaniem taśmy, która podczas owijania mięśni lub stawów powoduje powstanie cienkich wgłębień, wyglądem przypominających nitki. Nitki lub linie są efektem ścinania powięzi.

Flossing polega na połączeniu kompresji problematycznych stawów oraz sąsiadujących z nimi mięśni za pomocą elastycznej taśmy i wykonywaniu odpowiednich krótkotrwałych ćwiczeń. Metoda pomaga przywrócić pełną sprawność fizyczną, poprawia mobilność stawów i sprawia, że pacjent szybciej wraca do zdrowia.

Owinięcie stawu taśmami i trening wzmacnia ukrwienie tkanek, zmniejsza ból i różnego rodzaju obrzęki. Ten szczególny rodzaj terapii skutkuje również zwiększeniem zakresu ruchu stawu u pacjentów. Metoda jest polecana zarówno osobom leczącym urazy, jak i sportowcom.

Efektem połączenia ćwiczenia i kompresji jest szerokie oddziaływanie terapeutyczne. Wykorzystanie tej metody daje wymierne efekty Obecnie Flossing jest popularną metodą fizjoterapii wykorzystywaną w leczeniu zaburzeń oraz dysfunkcji narządu ruchu.

Jak działa flossing?

Taśmę typu floss band nakłada się na mięśnie lub stawy, wywołując w ten sposób duży ucisk. Skutkuje to ograniczonym dopływem krwi i chwilowym niedokrwieniem. Wskutek tego limfa wraz z produktami przemiany materii zostają wypchnięte do obwodu.

Po zdjęciu taśmy następuje gwałtowny napływ krwi do struktur organizmu. Uszkodzony mięsień lub staw staje się natychmiast lepiej dotleniony i odżywiony. Intensywne dokrwienie przyczynia się do odnowy przeciążonych lub uszkodzonych struktur, wpływa na zwiększenie zakresu ruchu i wspomaga proces rehabilitacji. Kompresja działa przeciwobrzękowo i przeciwbólowo.

Fizjoterapia a oddziaływanie flossingu

Badania wykazały, że rehabilitacja pacjenta z wykorzystaniem flossingu przebiega szybciej i efektywniej. W czym pomaga zastosowanie kompresji?

 • przyspieszenie regeneracji mięśni i tkanek,
 • poprawa pracy powięzi,
 • poprawa mobilności stawów,
 • zmniejszanie obrzęków lub dolegliwości bólowych,
 • lepsza kontrola uszkodzonej partii ciała,
 • złagodzenie intensywności stanów zapalnych.

Choć flossing powstał z myślą o osobach z urazami ortopedycznymi oraz o sportowcach, z powodzeniem może być stosowany również u innych osób, u których występują zaburzenia ruchomości stawów lub dolegliwości bólowe. Kompresja nie tylko przyspiesza powrót do zdrowia, ale działa również prewencyjnie.

Przeciwwskazaniami do stosowania kompresji taśmami:

 • zakrzepica,
 • rozległe obrzęki lub pęcherze,
 • uczulenie na lateks,
 • otwarte rany,
 • zmiany troficzne,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • skłonność do powstawania siniaków
 • ciąża,
 • nowotwory,
 • aktywne procesy zapalne.

Jeżeli masz wątpliwości, poproś o konsultację lekarza.

 Co to jest Floss Band? Taśma do zadań specjalnych

Floss Band to taśmy kompresyjne wykorzystywane do flossingu. Działają stymulująco i regenerująco na mięśnie i stawy wspomagając ich regenerację i uelastycznienie. Stosowanie podczas treningu lub ćwiczenia zapewniają zdrowy stan tkanek i zwiększa odporność kontuzje.

Rodzaje taśm Floss Band

Taśmy do tejpowania używane są w sporcie i rehabilitacji do zabezpieczania i stabilizowania stawów oraz zapobiegania kontuzjom. Istnieje kilka rodzajów taśm Floss Band, do najpopularniejszych należą:

 • Taśmy kinezjologiczne — służą do tzw. kinesiotapingu, czyli plastrowania dynamicznego. Ich cechą jest słaby opór. Stosowane są głównie do zmniejszania bólu, redukcji napięcia mięśniowego oraz skrócenia czasu rekonwalescencji. Występują w różnych kolorach, np. niebieskim, czarnym czy pomarańczowym.
 • Taśmy klasyczne — służą do stabilizacji stawów i zapobiegania kontuzjom. Są sztywne i stawiają większy opór. Stosuje się je na krótsze okresy czasu.
 • Taśmy elastyczne — łączą właściwości taśm kinezjologicznych i klasycznych, zapewniając stabilność stawów przy jednoczesnej elastyczności. Są stosowane w celu zapobiegania kontuzjom i wspierania wydajności sportowej.
 • Taśmy dla wrażliwej skóry — tworzone z myślą o alergikach, wykonane z materiałów hipoalergicznych. Nie powodują alergii i uczucia dyskomfortu.

Przed zakupem odpowiedniej taśmy, warto zapoznać się z jej przeznaczeniem i sposobem stosowania.

Kiedy wykorzystujemy flossing?

Flossing został stworzony z myślą o urazach ortopedycznych i kontuzjach, jakich doświadczają sportowcy. Dziś jednak stosowany jest na dużo większą skalę. Kompresja łagodzi ból pochodzenia neurologicznego. Bywa stosowana u pacjentów z długotrwałą dysproporcją w napięciu mięśni. Metodę flossingu z powodzeniem wykorzystuje się u pacjenta po skręceniu stawu skokowego.

Taśma do flossingu - inspiracja Kubasik W., Humpa F., Rodak P., Kubasik A. Trening i rehabilitacja z ograniczonym dopływem krwi do mięśni

Flossing Jasło – zostaw to specjaliście!

Taśmy lateksowe od dłuższego czasu cieszą się popularnością w leczeniu urazów oraz kontuzji. Aby skutecznie stosować flodding, trzeba dobrze poznać tę metodę i nie działać na własną rękę. Najlepszym doradcą będzie terapeuta lub rehabilitant, który założy taśmy w gabinecie. Flossing wykonywany amatorsko nie będzie skuteczny i może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Umów się na konsultację do fizjoterapeuty. W naszym gabinecie w Jaśle szybko i skutecznie wykonamy aplikację typu flossing. Skuteczna rehabilitacja pacjenta to nasz priorytet.

Zapoznaj się także z moją ofertą masażu tkanek głębokich, który podobnie jak flossing, skupia się na leczeniu bólu i poprawie ruchomości.